هر آن چه که باید در مورد آدولف هیتلر، رهبر آلمان نازی بدانید

آدولف هیتلر بعنوان یک شخصیت بی رحم تاریخ که مرگ میلیون‌ها نفر را رقم زد شناخته میشود. وی با جاه طلبی هاي‌ دیوانه وار خود دنیا رابه جنگی خانمانسوز کشاند. همه ی وی را مسئول شروع جنگ جهانی دوم و کشتار یهودیان میدانند. اما باید اعتراف کرد که هیتلر شخصیتی کاریزماتیک داشت که ارتش کشور، سیاستمداران و مردم عادی رابا سخنان تهییج کننده اش با خود همراه ساخت تا در جهت باورها و سیاست هاي‌ او گام بردارند.

در ادامه ي این مطلب قصد داریم واقعیاتی را در مورد این شخصیت بی رحم، جاه طلب و مغرور تاریخ معاصر بشما بگوییم که احتمالاً اطلاعی از ان ها نداشتید. با مگ یاد همراه باشید .

خانواده ي آدولف هیتلر 

گرچه آدولف هیتلر بعنوان دیکتاتور کشور آلمان شناخته می‌شود اما باید بدانید که وی در جای دیگری خارج از قلمرو کشور آلمان بدنیا آمده است. در واقع هیتلر در تاریخ ۲۰ آوریل ۱۸۸۹ در شهر «Braunau am Inn» در اتریش بدنیا آمد. پدر هیتلر آلویس «۱۸۳۷-۱۹۰۳» و مادرش کلارا «۱۸۶۰-۱۹۰۷» نام داشت. گرچه هیتلر ۵ خواهر و برادر دیگر به نام هاي‌ گوستاو «۱۸۸۵-۱۸۸۷»؛ آیدا «۱۸۸۶-۱۸۸۸»؛ اوتو «۱۸۸۷»،ادموند «۱۸۹۴-۱۹۰۰» و پائولا «۱۸۶۹-۱۹۶۰» داشت اما در نهایت تنها پائولا توانست مشکلات دوران کودکی را پشت سر گذاشته و زنده بماند. علاوه بر این هیتلر یک برادر ناتنی به نام آلویس «۱۸۸۲-۱۹۵۶» و یک خواهر ناتنی به نام آنجلا «۱۸۸۳-۱۹۴۹» از ازدواج اول پدرش داشت.

آدولف هیتلر رهبر آلمان نازی

در دوران نوجوانی هیتلر رابا نام «اَدی» «Adi» صدا می زدند. هیتلر از سومین ازدواج پدرش آلویس در سن ۵۱ سالگی بدنیا آمد. از او بعنوان مردی خشن و سختگیر یاد میکنند که زمانی که هیتلر جوان ۶ سال داشت از خدمات کشوری بازنشسته شد. آلویس زمانی که هیتلر ۱۳ سال داشت درگذشت.

هنر و ضدیت با یهودیان

در سراسر دوران جوانی، هیتلر سودای هنرمند شدن را در سر می پروراند. او دو بار در آزمون ورودی آکادمی هنر وین، یک‌بار درسال ۱۹۰۷ و بار دیگر درسال ۱۹۰۸؛ شرکت کرد اما هردو بار نتوانست وارد این مرکز فرهنگی مشهور شود. در پایان سال ۱۹۰۸؛ مادر هیتلر به خاطر بیماری سرطان سینه درگذشت. بعد از مرگ مادر، هیتلر ۴ سال را در خیابان هاي‌ شهر وین زندگی می‌کرد و از راه فروش کارت پستال هایي که خود طراحی کرده بود زندگی اش را می چرخاند.

هیچکس دقیق نمیداند که کينه هیتلر از یهودیان از کی و کجا نشأت گرفته است. برخی بر این باورند که این حس از هویت نامشخص و مرموز پدربزرگش ناشی می شد که شاید یهودی بوده است و برخی دیگر ادعا میکنند که هیتلر مرگ مادرش رابه گردن دکتر یهودی او انداخته و از همان زمان از یهودیان کینه به دل گرفته بود. اما محتمل تر این است که کينه از یهودیان از زمان زندگی هیتلر در خیابان هاي‌ شهر وین دز ذهن وی شکل گرفته باشد، شهری که در ان دوران مردمش به تفکرات ضد یهودی مشهور بودند.

هیتلر ( رهبر آلمان نازی) در جنگ جهانی اول

گرچه هیتلر سعی کرد با مهاجرت به مونیخ در ماه می سال ۱۹۱۳؛ از زیر بار خدمت اجباری نظامی در اتریش فرار کند اما در کمال ناباوری با آغاز جنگ جهانی اول برای حضور در ارتش کشور آلمان داوطلب شد. هیتلر به مدت چهار سال در جنگ جهانی اول حضور داشت و زنده ماند و به خاطر شجاعت و خدماتش دو نشان صلیب آهنی دریافت کرد. دراین جنگ هیتلر دو جراحت عمده برداشت. نخستین بار در اکتبر سال ۱۹۱۶ در اثر اصابت ترکش نارنجک مجروح شد و دومین بار نیز در ۱۳ اکتبر سال ۱۹۱۸ حمله ي شیمیایی باعث شد که هیتلر برای مدتی کور شود.

آدولف هیتلر

در حالی‌که آدولف هیتلر در بیمارستان دوران نقاهت بعد از جراحت را می‌گذارند فرمان متارکه ي جنگ و آتش بس موقت بین کشور های درگیر امضا شد. آدولف جوان از این‌که کشور آلمان تسلیم شده بود عصبانی شد و بر این باور بود که رهبران کشور آلمان به این کشور خیانت کرده و به اصطلاح خودش از پشت به ان خنجر زده اند.

ورود هیتلر به دنیای سیاست

آدولف که از تسلیم شدن کشور آلمان بسیار عصبانی شده بود، بعد از پایان جنگ به مونیخ بازگشت و تصمیم گرفت وارد دنیای سیاست شود. درسال ۱۹۱۹؛ هیتلر بعنوان ۵۵اُمین عضو گروهی کوچک از افراد ضد یهودی به نام «حزب کارگری کشور آلمان» «German Worker’s Party» انتخاب شد. خیلی زود هیتلر بعنوان رهبر حزب انتخاب گردید و مرامنامه اي ۲۵ ماده اي را برای حزب مشخص کرد. در ادامه یک دایره ي سفید همراه با صلیب شکسته موسم به «swastika» با پس زمینه اي کاملا سرخ را بعنوان پرچم حزب معرفی نمود.

آدولف هیتلر رهبر آلمان نازی

درسال ۱۹۲۰؛ اسم حزب به «حزب کارگری ناسیونال سوسیالیست کشور آلمان» «National Socialist German Worker’s Party» تغییر داده شد. درسال هاي‌ بعد از ان؛ سخنرانی هاي‌ پرشور آدولف هیتلر در ملأ عام باعث شد شهرتی برای خود دست و پا کند و بدین ترتیب افراد زیادی به حزب او گرویدند و توانست کمک هاي‌ مالی قابل توجهی را دریافت کند.

در نوامبر سال ۱۹۲۳؛ هیتلر رهبری یک کودتا را بر عهده گرفت که قصد ان براندازی حکومت کشور آلمان ان زمان و به دست گرفتن قدرت بود. این کودتا که با نام «Beer Hall Putsch» شناخته می‌شود به شکست انجامید . در ادامه هیتلر بعنوان رهبر کودتا دستگیر و به ۵ سال زندان محکوم گردید. در مدت زندانی بودن در زندان «لندزبرگ» «Landsberg » هیتلر کتاب مشهور «نبرد من» «Mein Kampf» را نوشت. بعد از تنها ۹ ماه زندانی شدن، هیتلر از زندان آزاد شد.

هیتلر بعد از آزاد شدن از زندان تصمیم گرفت که حزب نازی را برای بدست گرفتن قدرت در کشور آلمان از طریق قانونی تاسیس کند.

هیتلر در مقام صدراعظم

درسال ۱۹۳۲؛ شهروندی کشور آلمان به هیتلر اعطا شد ودر انتخابات جولای سال ۱۹۳۲؛ حزب نازی ۳۷٫۳ درصد از آرای پارلمان کشور آلمان موسوم به « ریشستگ» «Reichstag» رابه دست آورد که حزب رابه حزب اصلی و پیروز انتخابات که می توانست رأساً صدراعظم را انتخاب کند تبدیل شد.در ۳۰ ژانویه ۱۹۳۳؛ هیتلر بعنوان صدراعظم جدید کشور آلمان انتخاب گردید. سپس هیتلر رفته رفته از این مقام خود برای به دست گرفتن قدرت کامل در کشورش استفاده کرد. این اتفاق سرانجام در ۲ اگوست ۱۹۳۴ با مرگ پاول فون هیندنبورگ، رییس جمهور سال خورده ي کشور رخ داد.

آدولف هیتلر رهبر آلمان نازی

بدین ترتیب آدولف هیتلر جاه طلب لقب «فیورر» «Führer» به معنای «رهبر» و «ریشزکنزلر» «Reichskanzler» به معنای «صدر اعظم رایش» را بدست آورد.

هیتلر رهبر آلمان نازی در مقام رهبر

هیتلر در مقام رهبر و دیکتاتور کشور آلمان میخواست قدرت نظامی کشور آلمان را همانند سرزمین هاي‌ تحت نظارت خود افزایش دهد. اما گرچه عملی کردن چنین تصمیمی نقض آشکار پیمان ورسای «پیمانی که بطور رسمی به جنگ جهانی اول پایان داد» بود اما کشور های دیگر اجازه ي اینکار رابه اسانی به هیتلر دادند. از ان جا که مفاد پیمان ورسای در مورد کشور آلمان بعنوان مسبب جنگ بسیار سختگیرانه بودند، قدرت هاي‌ بزرگ ان دوران به این نتیجه رسیدند که کمی نرمش و مدارا در برابر سیاست هاي‌ جدید حکومت کشور آلمان و شخص آدولف هیتلر در رأس حزب نازی و کشور بهتر از روشن شدن آتش یک جنگ خانمانسوز دیگر در اروپا خواهد بود.

در مارس سال ۱۹۳۸؛ هیتلر موفق شد بدون حتی شلیک یک گلوله اتریش رابه خاک کشور آلمان ملحق کند که از ان به نام «Anschluss» یاد می شد. در اول سپتامبر سال ۱۹۳۹ نیروهای ارتش هیتلر به لهستان حمله کردند و کشور های دیگر نمی توانستند بیکار بنشینند. بدین ترتیب جنگ جهانی دوم بطور رسمی آغاز شد.

آدولف هیتلر رهبر آلمان نازی

درسال هاي‌ ابتدایی جنگ جهانی دوم همه ی چیز با هیتلر و ارتش مجهز و قدرتمندش یار بود به طوریکه لهستان، فرانسه و چندین کشور دیگر رابه اسانی هر چه تمام تر اشغال کرد و تا اشغال بریتانیا و روسیه نیز فاصله زیادی نداشت. اما درگیر شدن در چند جبهه بطور هم زمان و جاه طلبی گاه همراه با نادانی، بی برنامگی و عدم عقلانیت باعث شد که رفته رفته ورق برگردد.

البته اتحاد متفقین و ضعف دیگر کشور های متحد کشور آلمان و به خصوص وارد شدن ایالات متحده به جنگ راکه تا ان زمان بی طرف مانده بود نباید در شکست هاي‌ پی در پی ارتش کشور آلمان بعد از خارج شدن از روسیه بی تاثیر دانست. یکی از دلایل شکست نیروهای آلمانی را میتوان نارضایتی ژنرال هاي‌ ارتش هیتلر از او دانست که نقشه هاي‌ وی را غیرعملی و شکست خورده میدانستند. در حالیکه نیروهای آلمانی در سرمای سیبری و گرمای بیابان هاي‌ آفریقا با مرگ، گرسنگی، بیماری، کمبود نیرو و آذوقه و مهمات و البته نیروهای تازه نفس متفقین روبه‌رو بودند اما هیتلر همان‌ گونه به مقاومت و نبرد تاکید داشت.

اما همه ی چیز بر علیه نیروهای آلمانی بودو هیتلر و فرماندهان نظامی اش دیگر مانند قبل به هم دیگر اعتماد نداشتند. بدین ترتیب رفته رفته ارتش کشور آلمان نه تنها سرزمین هاي‌ تصرف شده را از دست داد بلکه به سرعت به سمت برلین عقب نشینی میکرد تا در نهایت برلین به تصرف متفقین و به ویژه نیروهای شوروی سابق درآمد.

آدولف هیتلر رهبر آلمان نازی

در ۲۰ جولای سال ۱۹۴۴؛ به سختی از یک عملیات ترور به نام «برنامه ي جولای» «July Plot» جان سالم به در برد. دراین عملیات مخفی یکی از افسران نظامی بلند مرتبه ي آدولف هیتلر کیف دستی حاوی بمب را در جریان یک جلسه در مرکز فرماندهی «Wolf’s Lair» در زیر میز جلسه قرار داد. از ان جاییکه پایه ي میز مانع از اصابت بخش زیادی از ترکش ها به هیتلر شد وی تنها با جراحات سطحی به دست و ضعف ناچیز شنوایی از این حمله جان سالم به در برد. البته بقیه کسانی که در اتاق جلسه حضور داشتند به اندازه ي هیتلر خوش شانس نبودند.

آدولف هیتلر رهبر آلمان نازی

در اخرین روزهای جنگ جهانی دوم ودر حالی‌که نیروهای متفقین به چند کیلومتری مرکز فرماندهی رایش سوم در برلین رسیده بودند ودر حالیکه سقوط و شکست رایش سوم قطعی شده بود، در ۲۹ آوریل سال ۱۹۴۵؛ هیتلر با «اوا براون» معشوقه اي که سال‌ها درکنار او بود بطور رسمی ازدواج کرد. روزبعد یعنی در ۳۰ آوریل سال ۱۹۴۵؛ هیتلر و اوا براون باهم خودکشی کردند و داستان زندگی مردی سنگدل و خونریز اما با شخصیتی جاه طلب، مصمم و کاریزماتیک به اتمام رسید.

‫اسراری عجیب از زندگی آدولف هیتلر رهبر آلمان نازی که تا به حال نشنیده‌اید‬‎

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده nasleweb
بارگذاری بیشتر در تاریخ و تمدن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

هر آن چه که باید در مورد «آدولف هیتلر»، رهبر آلمان نازی بدانید

آدولف هیتلر به عنوان یک شخصیت بی رحم تاریخ که مرگ میلیون ها نفر را رقم زد شناخته می شود. و…