همزمان با دویستمین سالگرد درگذشت «جین آستن» از اسکناس ۱۰ پوندی جدید انگلیس رونمایی می‌شود.

اسکناس ۱۰ پوندی انگلیس

اسکناس ۱۰ پوندی انگلیس که عکس «جین آستن»، نویسنده معروف انگلیسی روی آن نقش بسته است امروز ۱۸ ژوئیه همزمان با دویستمین سالگرد درگذشت او رونمایی می شود. این مراسم از سوی بانک انگلیس در کلیسای وینچستر برگزار می شود و برای نخستین بار است که عموم مردم این کشور می توانند این اسکناس پلیمری را پیش از انتشار آن در ماه سپتامبر از نزدیک مشاهده کنند.

رونمایی از اسکناس ۱۰ پوندی همزمان با ۲۰۰ اُمین سالمرگ نویسنده شهیر انگلیسی جین آستن نویسنده کتاب های «غرور و تعصب»، «عقل و احساس» و «اِما» روز ۱۸ ژوئیه ۱۸۱۷ در وینچستر انگلیس درگذشت. از آن پس کلیسای کاتولیک وینچستر نیز سهمی ماندگار از ادبیات انگلیسی را به خود اختصاص داد.

قرار است این اسکناس جدید جایگزین اسکناس کاغذی با تصویر چارلز داروین که از سال ۲۰۰۰ در نظام پولی انگلیس در گردش است، شود. اسکناس ۱۰ پوندی جدید که به وسیله «دومینیک اوانز» طراحی شده از نمونه قدیمی آن کوچکتر است.

این تنها پول رایج انگلیس نیست که تصویر جین آستن روی آن نقش بسته است. تعداد محدودی از سکه های ۲ پوندی نیز منقش به نیم رخ این نویسنده است. انگلیس چندی پیش اسکناس ۵ پوندی جدید را وارد چرخه پولی این کشور کرد که با انتقادات زیادی از سوی فعالان حقوق حیوانات مواجه شد. استفاده از چربی گاو در این اسکناس‌ها خشم گیاه‌خواران و فعالان حقوق حیوانات در این کشور را برانگیخت. بانک مرکزی انگلیس در تلاش است تا چربی گاوی را که مانع از پارگی اسکناس می شود را با ماده دیگری جایگزین کند.

 

 

 

 

باشگاه خبرنگاران

 

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده nasleweb
بارگذاری بیشتر در سرگرمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *