۵ بیماری مهم که از طریق نیش پشه وارد بدن میشود

شاید باورتان نشود که نیش پشه میتواند عامل بیماری های خطرناکی شود که از آن بی اطلاع هستیم ، ویروس هایی که میتواند سیستم دفاعی بدن انسان را مختل کند .

پشه ها می‌توانند عامل انتقال بیماری هاي‌ کشنده اي باشند. طبق گزارشات سازمانی جهانی بهداشت، بیماری مارلاریا تنها یکی از چندین بیماری اي است که سالانه میلیونها نفر در اثر نیش پشه به ان ها مبتلا شده و جان خودرا از دست می‌دهند. در ادامه با مگ یاد همراه باشید تا به ۵ بیماری خطرناکی بپردازیم که از طریق نیش پشه وارد بدن میشوند.

5 بیماری مهم که از طریق نیش پشه وارد بدن میشود

وحشت زده نشوید
وقتی یک پشه انسان یا حیوان مبتلا به ویروسی مثل زیکا را می گزد، این پشه میتواند با گزیدن شخص دیگری بیماری را انتقال دهد. بله تصور ان ترسناک است. با این حال، لازم نیست وحشت زده شوید چون وقتی چنین بیماری هاي‌ خطرناکی شیوع پیدا می‌کند کسانی که دریک کشور زندگی می‌کنند یا به کشور های دیگر سفر میکنند را خطر نسبتا کمی تهدید می‌کند. کارشناسان میگویند احتمال وقوع این مسأله کم است اما خطر ان وجوددارد بنابر این آگاهی از این بیماری ها امری ضروری است.


۱- زیکا – Zika


5 بیماری که از طریق نیش پشه وارد بدن میشود حتی اگر باور نداشته باشیم

تا پیش از سال ۲۰۱۶ کسی اسم ویروس زیکا را نشنیده بود. این ویروس منجر به بیماری میکروسفالی «نوعی نقص مادرزادی که در ان سر نوزاد کوچکتر از اندازه ي طبیعی است» در نوزادان می‌شود. ویروس زیکا در اثر گزش پشه هاي‌ گونه ي آئدس اجیپیتی منتقل می‌شود. علیرغم شیوع گسترده ي ان؛ این بیماری درسال ۲۰۱۸ به میزان چشمگیری فروکش کرد. چون فقط یک نوع ویروس زیکا وجوددارد و شخص تنها یک‌بار به ان مبتلا می‌شود، به این معنی که کسانی که پشه هاي‌ آئدس قبلا ان ها را گریده اند حالا دیگر در برابر این بیماری مقاوم هستند و این مسئله باعث محدود شدن گسترش بیماری میشود. برای مثال، در ماه مه سال جاری میلادی، در کشور امریکا تنها ۲۱ مورد ابتلا به این بیماری در طول یکسال گذشته گزارش شد که هیچ کدام ان ها در اثر گزش پشه هاي‌ کشور امریکا نبود و همه ی ي این افراد در هنگام سفر به کشور های دیگری که این بیماری در ان ها شایع است مبتلا شده بودند.


۲- وست نایل – West Nile


وست نایل - West Nile

ویروس وست نایل از جمله ي ویروس هاي‌ شایع در مناطق گرمسیری و معتدل است. تحقیقات در امریکا نشان داده است در ۸۰ درصد افراد مبتلا به این ویروس هیچ نشانه اي از این بیماری وجود ندارد یا نشانه هاي‌ ان بسیار کم است. اگر نشانه هاي‌ این بیماری بروز کنند، شبیه به علائم آنفولانزا «تب، سردرد و بدن درد» خواهند بودو بدن طبق معمول خود با این ویروس مقابله می‌کند، بدون آنکه به درمان خاصی نیاز باشد. اما در اندک افرادی این ویروس جان شخص رابه خطر می اندازد چون ویروس وست نایل می‌تواند موجب بروز بیماری هاي‌ التهاب مغزی و مننژیت شود.


۳- تب دانگ – Dengue


تب دانگ - Dengue

چهار نوع ویروس دانگ وجوددارد، بنابر این یک‌بار ابتلا به این بیماری به معنای مصون شدن در برابر عفونت هاي‌ بعدی نخواهد بود. پشه هاي‌ گونه ي آئدس اجیپتی در گسترش بیماری تب دانگ هم نقش دارند. این بیماری یکی از علل اصلی مرگ و میر در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری است و ۲/۵ بیلیون نفر در آسیا، افریقا و منطقه ي کارائیب در دسترس خطر ابتلا به این بیماری قراردارند. اگر قصد سفر به منطقه اي را دارید که تب دانگ از بیماری هاي‌ بومی آنجا است، بهترین کار پیش گیری از گزش پشه ها است چون هیچ واکسنی برای مقابله با این ویروس وجود ندارد.


۴- چیکونگونیا – Chikungunya


چیکونگونیا - Chikungunya

عامل این ویروس هم پشه هاي‌ آئدس اجیپتی هستند و ابتلا به ان موجب تب ناگهانی، سردرد و درد مفاصل می‌شود که میتواند تا سال‌ها ادامه یابد. متأسفانه پیشگیری یا درمان این بیماری ممکن نیست. این ویروس بیشتر در افریقا و اسیا شایع است اما مواردی از ابتلا به ان در کشور امریکا و منطقه ي کارائیب هم مشاهده شده است. بهترین اقدام در خصوص این بیماری، محافظت از خود در برابر گزش پشه ها است.


۵- مالاریا – Malaria


مالاریا - Malaria

طبق گزارش سازمانی جهانی بهداشت، ۴۰ درصد از جمعیت دنیا در دسترس خطر ابتلا به بیماری مالاریا قراردارند. بیشتر موارد ابتلا به مالاریا در افریقا هستند و این بیماری از طریق پشه هاي‌ گونه ي آنوفل انتقال می‌یابد. اگر قصد سفر به مناطقی را دارید که بیماری شبه آنفولانزایی در آنجا شایع است «مثل کشور های جنوب صحرای افریقا»؛ با یک دکتر در مورد ضرورت انجام درمان هاي‌ پیشگیرانه برای بیماری مالاریا مشورت کنید.

۵ بیماری هولناکی که از طریق نیش پشه منتقل می شوند

منبع: rd ترجمه از : روزیاتو

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده nasleweb
بارگذاری بیشتر در سلامت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *