۱۰ کشوری که بی ارزش ترین و ضعیف ترین واحدهای پول جهان را دارند

آیا کم ارزش ترین و ضعیف ترین واحدهای پول جهان را می شناسید. اینروزها بیش از هر چیزی مشکلات اقتصادی و کاهش ارزش ریال در برابر دلار زندگی و اقتصاد مردم ایران را دچار مخاطره کرده است. قیمت دلار و طلا از بازرسی خارج شده و بدلیل هجوم فزاینده مردم برای تبدیل دارایی هاي‌ خود به این دو و البته نقش دلال ها و سودجویان، هرروز شاهد افزایش قیمت دلار، طلا و سکه بهار آزادی در بازار هستیم به نحوی که قیمت هر دلار در بازار سیاه و غیر رسمی به ۹ هزار تومان رسیده در حالیکه نرخ رسمی دلار که توسط بانک مرکزی تعیین شده ۴٫۲۰۰ تومان اعلام شده است.

بدین ترتیب در ماه هاي‌ اخیر شاهد کاهش ارزش بی سابقه ریال در برابر دلار بوده ایم و متعاقب ان ارزش واحد پول ملی کشورمان در برابر دیگر ارزها نیز بهمین نسبت پایین آمده است. علاوه بر دلایل گفته شده و ضعف مدیریتی و البته رانت خواری ها و خرابکاری هاي‌ کسانی که از رشد نرخ ارز سود میبرند، دلیل اصلی این امر کاهش قدرت ریال و بی ارزش شدن بیش از پیش ان است که افزایش بی رویه قیمت ها را دربخش هاي‌ مختلف در پی داشته است. با کمال تاسف باید گفت که اکنون ریال یکی از بی ارزش ترین واحد پول جهان است؛ هر چند واحد پولی که در ایران شناخته میشود، در واقع نه ریال بلکه تومان است. در ادامه با مگ یاد همراه باشید .

ویدئوی ۱۰ کشوری که بی ارزش ترین واحد پول جهان را دارند

فایل صوتی بی ارزش ترین واحد پول جهان 


بی ارزش ترین واحد پول جهان

۱- ریال ایران

بی ارزش ترین واحد پول جهان

۱ دلار= ۴۲٫۵۱۵ ریال «نرخ رسمی»
۱ دلار= حدود ۹۰٫۰۰۰ ریال «نرخ غیر رسمی»
درسال هاي‌ اخیر کشورمان همواره در دسترس تحریم هاي‌ بین المللی بوده ودر سال هاي‌ پس از انقلاب ۵۷ همواره از ارزش ریال کاسته شده است. بدین ترتیب در چند دهه گذشته، و به ویژه درسال هاي‌ اخیر، بر سرعت این روند افزوده شده ودر یک ماه اخیر و با توجه به خارج شدن ایالات متحده از معاهده بین المللی برجام و مشکلات واقعی و روانی که در بازار رخ می‌دهد و البته سودجویی ها و دلالی گری هایي که از کم کاری مسئولین ناشی میشود، ارزش ریال در برابر ارزهای خارجی به شدت کاهس یافته است به نحوی که قیمت ارز به صورت لحظه اي تغییر کرده و هیچ ثباتی در ان دیده نمی‌شود.

محدودیت دسترسی به بازارهای جهانی و مشکلات اقتصادی ناشی از ضعف تولید داخلی، تصمیم گیری هاي‌ اقتصادی غلط و خروج شرکت هاي‌ خارجی از کشور و عدم همکاری بانک هاي‌ خارجی باعث شده که شرایط اقتصادی ایران در شرایط شکننده اي قرار بگیرد و مردم عادی بیش از هر شخصی از این وضعیت رنج ببرند. از آنجایی که صادرات نفت بخش عمده درآمدهای کشور را تشکیل می‌دهد، محدودیت ها و موانع سر راه صادرات نفت خام و دریافت درآمد حاصل از ان به صورت ارزی نیز بر این معضلات افزوده است.

گرچه درسال ۲۰۱۶ با برداشته شدن عده اي از تحریم هاي‌ بین المللی علیه ایران، شرایط اقتصادی کشور به سمت ثبات و بهتر شدن پیش می رفت اما در ۶ ماه اخیر اوضاع از نو رو به وخامت گذاشته و با خروج ایالات متحده از برجام و بازگشت عده اي از تحریم هاي‌ این کشور، موجی از گرانی، تورم و کاهش بی سابقه ارزش واحد پولی ملی کشور براه افتاده که ریال رابه ضعیف ترین واحد پول جهان تبدیل کرده است.


۲- دونگ ویتنام

بی ارزش ترین واحد پول جهان

۱ دلار= ۲۲٫۸۸۶ دونگ

دومین بی ارزش ترین واحد پول جهان ویتنام میباشد هنوز هم نتوانسته دسترسی موفقی به بازارهای جهانی داشته باشد هرچند در دو دهه اخیر عمده مناقشات این کشور با ایالات متحده و جامعه بین المللی حل شده و کالاهای ویتنامی توانسته اند با آسانی بیشتری به بازارهای جهانی وارد شوند. بدین ترتیب واحد پول ملی ویتنام هنوز هم یکی از بی ارزش ترین و ضعیف ترین واحدهای پول جهان به شمار می‌آید.باوجود این‌که به اعتقاد کارشناسان دولت ویتنام و سیاست هاي‌ اقتصادی این کشور در مسیر درست و مناسبی قدم بر می دارند اما دونگ هنوز راه زیادی برای تبدیل شدن به یکی از ارزهای نیرومند جنوب شرق آسیا در پیش دارد.


۳- روپیه اندونزی

بی ارزش ترین واحد پول جهان

۱ دلار=۱۴٫۰۶۶ روپیه

اندونزی از لحاظ اقتصادی شرایط خوب و با ثباتی داشته و یکی از کشور های توسعه یافته جنوب شرق آسیا به شمار می‌آید اما واحد پول این کشور از ارزش مبادله اي بسیار پایین رنج می‌برد. قوانین اقتصادی تنظیمی و کنترلی سخت گیرانه دولت برای افزایش ارزش این کشور تدوین شده اند اما تمامی این تلاش ها به تغییرات بسیار اندکی دراین زمینه منتهی شده و روپیه اندونزی هنوز هم یکی از کم ارزش ترین و ضعیف ترین واحدهای پول جهان است.


۴- فرانک گینه

بی ارزش ترین واحد پول جهان

۱ دلار= ۹٫۰۳۰ فرانک

با توجه به نرخ بالای تورم، فقر فزاینده و فساد و رانت خواری گسترده، کشور آفریقایی گینه یکی از بی ارزش ترین واحدهای پول جهان را داشته و مردم ان به شدت با مشکلات معیشتی و اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کنند. علیرغم منابع طبیعی سرشار مانند معادن طلا، سنگ هاي‌ قیمتی و آلومینیوم در کشور، ارزش فرانک گینه بسیار بیشتر از رقم کنونی باید باشد که نیست.


۵- کیپ لائوس

بی ارزش ترین واحد پول جهان

۱ دلار= ۸٫۴۱۵ کیپ

کیپ لائوس تنها واحد پولی حاضر دراین فهرست است که ارزش ان در طی سال‌ها کاهش نیافته بلکه از همان ابتدای تولید و وارد شدن به اقتصاد کشور از ارزش پایینی برخوردار بوده است. این واحد پولی که برای نخستین بار درسال ۱۹۵۲ عرضه شد همواره در حال نیرومند تر شده و توانسته ارزش خودرا در برابر دلار التیام بخشد هر چند هنوز هم یکی از بی ارزش ترین و ضعیف ترین واحدهای پول جهان به شمار می‌آید.


۶- لئون سیرالئون

بی ارزش ترین واحد پول جهان

۱ دلار= ۸٫۰۳۰ لئون

سیرالئون یکی از فقیرترین کشور های آفریقایی است که سیاست هاي‌ ضعیف این کشور در زمینه اقتصادی باعث شده که لئون یکی از ضعیف ترین واحدهای پول جهان لقب بگیرد. درگیری هاي‌ نظامی داخلی و شیوع بیماری ایبولا درسال هاي‌ گذشته نیز مزید بر علت شده و مردم این کشور با فقر و تورم دست و پنجه نرم میکنند.


۷- سوم ازبکی

بی ارزش ترین واحد پول جهان

۱ دلار= ۷٫۸۷۴ سوم ازبکی

از جولای ۱۹۹۴ به دستور رییس جمهور ازبکستان، سوم مدرن بعنوان واحد جدید کشور ازبکستان به نرخ یک سوم به ارزش ۱٫۰۰۰ کوپن-سوم شد. در نتیجه آزادسازی سیاست هاي‌ پولی از سپتامبر ۲۰۱۷؛ نرخ مبادله اي سوم در برابر دلار به صورت یک دلار در برابر ۸٫۱۰۰ سوم قرار گرفته است که گاهی از این شماره نیز بالاتر میرود.


۸- گوارانی پاراگوئه

بی ارزش ترین واحد پول جهان

۱ دلار= ۵٫۶۷۳ گوارانی

پاراگوئه دومین کشور فقیر آمریکای جنوبی به شمار می‌آید. مشکلات اقتصادی دراین کشور فزاینده و فاجعه بار بوده که با تورم بی سابقه، فساد اقتصادی، کیفیت پایین آموزشی، افزایش تعداد فقرا و نرخ بالای بیکاری همراه بوده است. پاراگوئه سالانه مقادیر قابل توجهی کتان و سویا صادر می‌کند اما درآمد این صادرات نمی‌تواند هزینه هاي‌ گزاف کشور را جبران کند و بدین ترتیب واحد پول این کشور با نام گوارانی یکی از بی ارزش ترین و ضعیف ترین واحدهای پولی جهان به شمار می‌آید.


۹- ریل کامبوج

بی ارزش ترین واحد پول جهان

۱ دلار= ۴٫۰۶۰ ریل

ریل کامبوجی واحد پولی حکومت پادشاهی کامبوج واقع در جنوب شرق آسیا است. این واحد پولی برای نخستین بار درسال ۱۹۹۵ عرضه شده و جای گزین دلار هندوچینی گردید. در گذشته این واحد پولی ارزش مبادله اي بسیار پایینی داشت و در بین مردم کشور نیز مورد قبول واقع نشد به طوری‌كه مردم بطور عمده از ارزهای خارجی برای خرید و فروش استفاده میکردند. در حال حاضر نیز بخش گسترده اي از مردم این کشور در مبادلات خود از دلار ایالات امریکا استفاده میکنند که بر بی ارزش شدن واحد پول ملی کشور افزوده است.


۱۰- کیات میانمار

بی ارزش ترین واحد پول جهان

۱ دلار= ۱٫۳۸۵ کیات

واحد پول ملی کشور میانمار کیات میانمار است. این پول در واحدهای یک کیاتی تا ۱۰٫۰۰۰ کیاتی عرضه می‌شود و خرید و فروش آزاد این واحد پولی ملی در کشور میانمار ممنوع اعلام شده است. در زمینه خرید و فروش با ارزهای خارجی نیز محدودیت هایي اعمال شده است که نباید بیش از ۶ ماه در خاک ان کشور باقی بمانند. با این وجود کیات میانمار رده دهم بی ارزش ترین و ضعیف ترین واحدهای پول جهان رابه خود اختصاص داده است.

البته باید گفت که واحد پولی دوبرا تومی که متعلق به جزایر سنت توم و پرینسیپ در غرب آفریقاست، با ارزش ۲۲٫۶۹۱ دوبرا در برابر هر دلار و همچنین روبل بلاروس با ارزش ۲۰٫۸۴۶ روبل در برابر یک دلار جزو بی ارزش ترین و ضعیف ترین واحدهای پول جهان به شمار می آمدند که بدلیل ارزش گذاری مجدد این واحدهای پولی به ان ها اشاره اي نشده است.

۱۰ کشوری که بی ارزش ترین و ضعیف ترین واحدهای پول جهان را دارند

منبع : fxssi ترجمه از : روزیاتو

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده nasleweb
 • دوربین دیجیتال

  ۹ قدم برای خرید دوربین دیجیتال

  ۹ قدم برای خرید دوربین دیجیتال مطلبی در مورد ۹ قدم برای خرید دوربین دیجیتال ارائه شده است …
 • راهنمای سفر به بدروم در ترکیه

  راهنمای سفر به بدروم در ترکیه سر به بدروم در ترکیه بدروم شهری زیبا وساحلی در جنوب غربی ترک…
 • سرتان کلاه نرود!

  حقایقی از پوشاک برند جهان …
بارگذاری بیشتر در قیمت روز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *