۲۸ تیر ۱۳۹۸, ۱:۰۳ ب.ظ
خانه دانش و فناوری اینترنت تلگرام فیلتر می‌شود؟!

تلگرام فیلتر می‌شود؟!

48 ثانیه خوانده شده
۰
0
230

تلگرام فیلتر می‌شود؟!

رشد روزافزون کانال‌های تلگرام و آشکار شدن آسیب‌های برخی از این کانال‌ها، ضروریست که نظارت بیشتری در این زمینه اِعمال شود و بی‌تردید فیلترینگ نمی‌تواند نتیجه مطلوبی را به همراه داشته‌باشد.با گسترش روزافزون علم ارتباطات طی چند سال اخیر شاهد رشد قارچ‌گونه شبکه‌های اجتماعی و کانال های تلگرامی هستیم. این کانال‌ها در ایران بیشتر کارکرد رسانه‌ای دارند و به صورت عمومی و رسانه‌ای عمل می‌کنند و فعالیت آنها قبلا در چارچوب خاصی پیش‌بینی نشده است.

در حال حاضر طبق آخرین آمار، بیشتر از ۹ هزار و ۸۷۰ کانال از کانال‌هایی که در این زمینه فعال هستند، خود را ثبت کردند و شناسنامه‌دار شدند و مشغول فعالیت هستند.

 

۱۵ هزار کانال تلگرامی با ۵۰۰۰ عضو داریم

طبق آخرین آمار حدودا بیش از ۴۰۰ هزار کانال داریم و کانال‌هایی که بیش از ۵۰۰۰ عضو دارند تقریبا بیش از ۱۵ هزار هستند. البته از آنجایی که تمامی کانال‌ها بیش از ۵۰۰۰ عضو ندارند که مشمول مصوبه شورای عالی نیستند اما برخی از کانال‌هایی که کمتر از ۵۰۰۰ عضو دارند هم که دیدند این مسیر قانون‌مند شدن است، خودشان علاقمند شدند و خود را ثبت کردند. در حال حاضر مصوبه‌ای برای سایر کانال‌هایی کمتر از ۵۰۰۰ عضو دارند، نداریم، افزود: در این مرحله هدف اصلی ما کانال‌هایی با بیش از این تعداد عضو است، اما کانال‌هایی که کمتر از این تعداد عضو دارند و خود را ثبت کردند، علی‌القاعده در ادامه که فعالیت‌های قانونمند مورد حمایت جدی‌تری قرار بگیرند، می‌توانند به عنوان کانال قانونمند و مورد اعتماد مورد استفاده مخاطب عام قرار بگیرند و حمایت‌های لازم هم از آنها صورت می‌گیرد.

 

تلگرام

 

حمایت از کانال‌های ثبت‌شده

ما در آینده بحث تبلیغات را داریم. در حال حاضر براساس سند مصوب در شورای عالی فضای مجازی، وزارت ارشاد موظف شده که در ارتباط با نظارت بر محتوای این کانال‌ها و هم موضوع تبلیغات آیین‌نامه‌ای را تهیه کند.

پس از تصویب این آیین‌نامه، طبیعتا کانال‌هایی مشمول آن ضوابط می‌شوند و می‌توانند تحت حمایت‌های حوزه تبلیغات و انتشار محتوای مجاز مورد اعتماد مردم فعالیت کنند که قبلا به ثبت رسیده باشند.

هدف، فرهنگ‌سازی و هدایت کانال‌هاست

افراد در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تلاش هستند با فرهنگ‌سازی و هدایت و توجیه اینگونه افراد و مجموعه‌هایی که صاحبان این کانال‌ها هستند، کار در این حوزه به صورت قانون‌مند و شناسنامه‌دار صورت گیرد. اینکه کسی که محتوایی را در سطح گسترده در جامعه انتشار می‌دهد، شناخته‌شده باشد تا بتواند مسوولیت محتوایی را که منتشر می‌کند، بپذیرد.

غیر از این کانال‌ها در حال حاضر در دنیا رسانه‌های مختلفی فعال هستند که مخاطبان گوناگون از آنها استفاده می‌کنند. مساله مهم این است که برای مردم مشخص باشد چه کانال‌هایی تحت ضوابط عمومی کشور فعالیت می‌کنند و می‌توانند مورد اعتماد واقع شوند و چه کانال‌هایی، کانال‌های ناشناس غیررسمی پراکنده هستند که احتمالا مطالبی که در آنها منتشر می‌شود رسمی و مبتنی بر مستندات و ضوابط نیست و ممکن است مطالب غیرمستندی در آنها باشد.

کانال‌هایی که در چارچوب قوانین حرکت می‌کنند، باید شناخته شوند

دنیا، دنیای ارتباطات و رسانه است. بنابراین ممکن است رسانه‌هایی تحت عنوان کانال یا قالب‌های دیگر وجود داشته باشند که مطالبی را عرضه کنند. مهم این است که کسانی که در چارچوب نظام و کشور و مقررات و قوانین عمومی کشور فعالیت می‌کنند، برای مردم شناخته‌شده و قابل تمیز باشند.

اصرار بر این است که با تصویب سند فعالیت پیام‌رسان در کشور، در آینده نزدیک با کمک این دو وزرات‌خانه و کارگروه‌هایی که در این دو سند دیده شده، هم در حوزه ضوابط اعطای مجوز پیام‌رسان‌ها و هم در حوزه ضوابط و شرایط انتشار محتوا و تبلیغات در این پیام‌رسان‌ها، شرایط منسجم‌تر و قانونمندتر و سلامت بیشتری را در محتوای کانال‌های پیام‌رسان‌های اجتماعی شاهد باشیم.

 فیلترینگ

۳هزار کانال غیراخلاقی تلگرام در هفتهتلگرام فیلتر می‌شود؟!

بنابرآنچه که گفته شد رشد روزافزون کانال های تلگرامی و آشکار شدن آسیب های برخی از این کانال ها، ضروریست که نظارت بیشتری در این زمینه اِعمال شود. به طوری که طی آخرین اخبار منتشره از تعداد کانال‌های غیراخلاقی تلگرام که مسدود می‌شود تعدادی از آنها برای رسیدگی به مقامات قضائی ارجاع می‌شود.

با اقدامات صورت گرفته و جلوگیری از فعالیت کانال های غیراخلاقی و خشن برای جوانان و نوجوانان، این فضا را سالم سازی کرده تا این قشر در مواجهه با فضای مجازی با فضایی سالم و بدون مشکل روبرو شوند.

کلام آخر

باتوجه به فرهنگ جامعه‌ی ایرانی، فرهنگ سازی و نحوه ی استفاده از فضای مجازی به ویژه کانال های تلگرامی، یکی از ضروریاتی است که در صورت غفلت آسیب های فراوانی را به جامعه وارد کرده و گاه این آسیب‌های غیرقابل جبران خواهند بود.

 

منابع: همشهری آنلاین / عصر ایران

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده nasleweb
بارگذاری بیشتر در اینترنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

دادستان کل کشور : بزودی شبکه اجتماعی اینستاگرام فیلتر میشود

اینستاگرام فیلتر می شود  معاون اول دادستان کل کشور گفت: فعالیت عده ای از افراد تحت عنوان س…

موضوعات

خبرنامه

در خبرنامه ثبت نام کنید و اخبار جدید را در ایمیل خود دریافت کنید

نگران نباشید ما اسپم نیست

سرگرمی

بارگذاری بیشتر

مطالب تصادفی

سبک زندگی محبوب