درمان نفخ شکم – برای نفخ شکم چه باید کرد ؟

نفخ شکم یا باد شکم اصطلاحی پزشکی برای تعریف آزاد شدن گاز از دستگاه گوارش و خاج شدن آن از طریق معد مورد استفاده قرار میگیرد. نفخ یک واکنش طبیعی در هنگام هضم غذا توسط معده و روده می‌باشد. وقتی که این باد «باد معده» از بدن خارج نشود باعث نفخ شکم خواهد شد.
جمع شدن گاز در شکم و به تبع آن آروغ زدن و باد شکم مشکلاتی خجالت آور هستند که بسیاری از مردم از آن رنج میبرند و برای درمان آن دچار مشکل بوده و به دنبال راه ‌حل هایی برای بهبود از این مسئله هستند، همچنین در اغلب موراد نفخ زیاد شکم، با بالا بودن اسیدیته و سوزش معده مرتبط هستند. متخصصان بخش پزشکی و سلامت سایت مگ یاد ۸ روش شگفت انگیز و موثر درمان نفخ شکم که معجزه گر هستند را برایتان گردآوری کردند؛ در ادامه با مگ یاد همراه باشید .

درمان سریع نفخ شکم

درمان سریع نفخ شکم

۱- از بلعیدن هوا خودداری کنید

دو نوع منبع گاز در سیستم گوارشی وجود دارد:

یکی از انها توسط باکتری‌هایی که در معده وجود دارند، تولید میشود؛
دیگری توسط هوایی که موقع غذا خوردن یا نوشیدن مصرف می کنیم وارد بدن میشود. مهم‌ترین انها درون نوشیدنی‌های‌ گازدار مانند نوشابه وجود دارد. حباب‌های‌ درون این نوشیدنی‌ها، حاوی دی‌اکسیدکربن هستند که بعد از مصرف وارد معده می‌شوند.
آدامس جویدن، استفاده از نی و غذا خوردن حین صحبت کردن نیز سبب افزایش بلعیدن هوا میشود.

۲- از مصرف مواد غذایی نفاخ خودداری کنید

نفخ شکم یا باد شکم

دومین راهکار برای درمان نفخ شکم : بعضی مواد غذاییِ حاوی فیبر، سبب تولید مقادیر بالایی گاز میشوند. حبوباتی مانند: لوبیا، عدس و غلات کامل ازجمله‌ی انها هستند. بهتر است از یک دفترچه یادداشت استفاده کنید تا متوجه شوید کدام ماده‌ی غذایی سبب تولید گاز بیشتری در بدن میشود. مواد غذایی چرب سبب کاهش سرعت گوارش و دیرتر خالی شدن معده میشوند که به دیرتر گرسنه شدن کمک میکند اما برای افرادی که مستعد نفخ کردن هستند دردسرسازند.

۳- مکمل‌‌های حاوی آنزیم‌ گوارشی مصرف کنید

مکمل‌های‌ حاوی آنزیم می توانند به هضم کربوهیدرات‌های‌ غیرقابل هضم کمک کنند. این مکمل‌ها عموما حاوی ۲ آنزیم هستند:

لاکتاز: که برای برای هضم لاکتوز کاربر دارد؛
بیانو: این آنزیم حاوی آلفا گالاکتوزیداز است که در هضم کربوهیدرات‌های‌ غیرقابل هضم مختلفی کاربرد دارد.

۴- از ابتلا به یبوست پرهیز کنید

برای نفخ شکم چه باید کرد ؟

یکی از عمومی‌ترین مشکلات گوارشی، یبوست است و علل مختلفی دارد. مطالعات زیادی نشان می‌دهند که یبوست سبب تشدید نفخ شکم میشود. برای درمان یبوست، مصرف فیبرهای محلول در آب توصیه میشود. البته مصرف فیبر برای افراد مستعد نفخ باید همراه با احتیاط باشد چرا که فیبر خود سبب افزایش گاز معده می‌شود. مصرف منیزیم و افزایش فعالیت‌های‌ ورزشی نیز می‌تواند به کاهش یبوست کمک کند.

۵- روغن نعناع مصرف کنید

درمان نفخ شکم

یکی از علل بروز نفخ، عملکرد نامتعادل ماهیچه‌های‌ دستگاه گوارشی است. داروهای ضد اسپاسم نشان داده‌اند که به حل این مشکل کمک میکنند. روغن نعناع نیز دارای همین خاصیت ضد اسپاسم است. مطالعات زیادی نشان داده‌اند که روغن نعناع سبب کاهش نشانه‌های‌ سندرم روده تحریک پذیر ازجمله نفخ می‌شود.

۶- در مدت زمان کوتاه، مقادیر زیادی مواد غذایی مصرف نکنید

اگر بعد از این‌که وعده‌ی غذایی بزرگی را مصرف میکنید دچار نفخ می‌شوید بنابراین وعده‌های‌ غذایی کوچک‌تر را انتخاب کنید و به تعداد وعده‌ها بیفزایید. نفخ شکم برای عده‌ای دیگر هم لزوما با بزرگ‌تر شدن معده یا احساس فشار در ناحیه‌ی شکم همراه نیست؛ بلکه بیشتر از علائم ظاهری، حس نفخ دارند. این افراد حتی با مصرف وعده‌های‌ کوچک نیز دچار نفخ میشوند.

به همین دلیل متخصصان بخش پزشکی و سلامت سایت مگ یاد  استفاده از وعده‌های‌ کوچک‌تر، را مفید اعلام میکنند. جویدن غذا علاوه بر این‌که سبب میشود تا هوای کمتری وارد بدن شود باعث خواهد شد تا سرعت غذا خوردن پایین بیاید و در نتیجه وعده‌‌ی غذایی کوچک‌تری را مصرف کنید.

۷- از مصرف مواد غذایی که به آنها حساسیت دارید خودداری کنید

اگر مواد غذایی که به انها آلرژی دارید مصرف کنید، احتمال دارد معده گاز اضافی تولید کند. در ادامه فهرستی از مواد غذایی آلرژی‌زا را معرفی می کنم:

لاکتوز: لاکتوز، کربوهیدرات اصلی درون شیر است. عدم تحمل لاکتوز سبب مشکلات زیادی برای سیستم گوارشی ازجمله نفخ شکم میشود؛
فروکتوز: حساسیت به فروکتوز نیز سبب نفخ میشود؛
تخم‌ مرغ: ایجاد گاز معده و نفخ کردن از نشانه‌های‌ عمومی آلرژی به تخم مرغ است؛
گندم و گلوتن: عده‌ی زیادی به پروتئین داخل گندم یعنی گلوتن حساسیت دارند. گلوتن سبب ایجاد نفخ می‌شود.

۸- از رژیم غذایی با فودمپِ کم استفاده کنید

براساس تحقیقات متخصصان مگ یاد ، نشان داده‌اند که کربوهیدرات‌های‌ غیرقابل هضم که با نام فودمپ «FODMAP» شناخته میشوند سبب تشدید نشانه‌های‌ سندرم روده تحریک پذیر خواهند شد. سندرم روده تحریک پذیر، شایع‍‌ترین بیماری گوارشی در دنیاست. علت این بیماری مشخص نیست اما ۱۷ درصد افراد را به خود مبتلا کرده است که اغلب انها نیز از وجود بیماری بی‌خبرند. نشانه‌های‌ این بیماری شامل: درد معده، اسهال یا یبوست است. اغلب افراد مبتلا، تجربه‌ نفخ شکم را داشته‌اند و ۵۰ درصد انها نفخ کردن را بدتر از درد معده میدانند.

خلاصه درمان نفخ شکم با ۸ نکته‌ای که لازم است رعایت کنید :

۱- از نگه داشتن باد شکم خودداری کنید .
۲- نوشیدن چای نعناع یا بابونه.
۳- خوردن سیر.
۴- به هیچ وجه آدامس نخورید.
۵- کاهش مصرف مواد غذایی بادآور و ایجاد کننده نفع شکم.
۶- خوردن غذا به ترتیب مناسب.
۷- جوییدن صحیح غذا با صبر و حوصله .
۸- نوشیدنی ها را با نی ننوشید.

درمان نفخ شکم – برای نفخ شکم چه باید کرد ؟

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده nasleweb
بارگذاری بیشتر در سلامت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *