زنجبیل یک داروی شگفت انگیز برای درمان انواع مریضی است. قرن هاست که در طب سنتی ؛ پخت و پز استفاده میشود . زنجبیل منبع ویتامین A ؛ ویتامین C ؛ ویتامین E ؛ ویتامین گروه B پتاسیم، فسفر،آهن ؛ سدیم ؛ کلسیم است . ولی در بعضی مواقع پزشکان بلند مرتبه ان را برای بیمارانشان ممنوع کرده اند .

اگر چه زنجبیل جزو گیاهان دارویی پرخاصیت و مفید برای جلوگیری و مقابله با تعداد زیادی از مریضی ها و مشکلات جسمی است اما برخی افراد بدلیل شرایط ویژه اي که دارند باید از مصرف ان پرهیز کنند. زنجبیل برای تعداد زیادی از مشکلات جسمی از ناراحتی هاي‌ گوارشی گرفته تا سرماخوردگی و سرفه مزمن خاصیت درمانی دارد اما حتی برای مصرف این گیاه پرفایده نیز محدودیت هایي وجوددارد. دراین مقاله شما رابا ۵ گروه از بیماران که ” خوردن زنجبیل ” برای آن ها ممنوع است آشنا خواهیم کرد .

مصرف زنجبیل برای چه افرادی مضر است؟

۱- بیماری های اختلالات خونی

اختلالات خونی به گروهی از مریضی‌ها که مربوط به خون هستند، اشاره دارد. این اختلال به دنبال غیر طبیعی شدن یک یا چند اجزای تشکیل دهنده خون ایجاد میشود.

مصرف زنجبیل برای چه افرادی مضر است؟

زنجبیل به التیام گردش خون در بدن کمک می‌کند و از سوی دیگر بدن افراد مبتلا به نوعی اختلال خونی موسوم به “هموفیلی” با ناتوانی در لخته شدن خون مواجه است. اگر چه در حالت عادی لخته شدن خون در عروق می تواند خطرناک باشد اما در مواردی مانند آسیب دیدگی و خون ریزی بر اثر جراحت، این فرآیند طبیعی برای بدن ضروری است و بنابر این در مبتلایان به هموفیلی، اختلال در روندِ طبیعیِ لخته شدن خون می تواند موجب تشدید خون ریزی شود.

۲- افرادی که داروی دیابت و فشار خون بالا مصرف می کنند

فشار خون بالا یکی از مهم ترین فاکتورهای خطر در بروز عوارض دیابت و تشدید این عوارض است. بیش از ۶۰ درصد افراد مبتلا به دیابت از فشار خون بالا رنج می‌برند. برای افرادی که داروی دیابت و فشار خون بالا مصرف می‌کنند استفاده از زنجبیل به شدت منع می شود. داروهایی چون “بتابلاکرها”؛ داروهای ضد انعقاد و انسولین وقتی با زنجبیل ترکیب می‌شوند میتوانند بسیار خطرناک باشند. بعنوان مثال شرایطی را تصور کنید که یک فرد مبتلا به دیابت ساعتی قبل یک قرص مربوط به کاهش قندخون را مصرف نموده اید، پس از ان زنجبیل مصرف می‌کنید. هر دوی انها با افت قندخون همراه هستند و میتوانند شما را تا مرز بی هوشی نیز پیش ببرند.

مصرف زنجبیل برای چه افرادی مضر است؟
با این حال متخصصان تغذیه برای افرادی که به طعم زنجبیل در غذاها علاقه دارند ولی به دلایل فوق باید در مصرف ان احتیاط کنند، جای گزین هاي‌ مناسبی نظیر فلفل دلمه اي قرمز و فلفل شیرین را توصیه میکنند.

۳- کسانی که مبتلا به سنگ صفرا هستند

سنگ کیسه‌ي صفرا مشکل رایجی است و به دلایل مختلفی نیز شکل می گیرد. متاسفانه تغذیه‌ي نامناسب امکان ابتلا به سنگ کیسه‌ي صفرا را افزایش می دهد. در صورتی که کیسه ي صفرا تنبل شده باشد، دریافت متوسط چربی برای تحریک انقباض ان و ممانعت از رکود صفرا، مطلوب خواهد بود. اگر به مریضی هاي‌ صفراوی نظیر سنگ کیسه صفرا مبتلا هستید بهتر است تا از مصرف کردن زنجبیل خودداری نمایید ؛ زیرا مصرف ان می تواند به تشدید درد ناشی از سنگ کمک کند. بهمین دلیل دکتران تشخیص داده اند که خوردن زنجبیل برای کسانی که افزایش تولید کیسه صفرا دارند ممنوع می‌باشد چون باعث میشود صفرا رشد کند و بزرگ‌تر شود.

مصرف زنجبیل برای چه افرادی مضر است؟

۴- خطرات خوردن زنجبیل در دوران بارداری

اگر چه خوردن زنجبیل در چند هفته نخست دوران بارداری به التیام تهوع صبحگاهی و کاهش ضعف در مادر کمک میکند اما برای سه ماهه آخر حاملگی به هیچ عنوان توصیه نمیشود چرا که می تواند موجب زایمان زودرس و پیش از موعد شود.

خوردن زنجبیل

۵- افرادی که زیر وزن هستند

خوردن زنجبیل

زنجبیل طبق معمول بعنوان راه حلی برای کاهش وزن توصیه می شود ودر کاهش اشتها نقش دارد. بنابر این برای افرادی که زیر وزن طبیعی هستند خوردن زنجبیل می تواند منجر به کاهش اشتها و متعاقبا ریزش مو و کمبود ویتامین شود.

مصرف زنجبیل برای چه افرادی مضر است؟

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده nasleweb
بارگذاری بیشتر در سلامت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

۱۷ مورد معجزه آسای خواص زنجبیل برای سلامت و زیبایی

۱۷ مورد معجزه آسای خواص زنجبیل برای سلامت و زیبایی تا حالا پیش‌ آمده آرزو کنید یک معجون جا…