ناصر ملک‌مطیعی هُنرمَرد سینمای ایران درگذشت

ناصر ملک‌مطیعی ستاره نامدار سال‌های دور سینمای ایران پس از چهار دهه محرومیت از حضور در سینما و تلویزیون٬ در سن ۸۸ سالگی به علت نارسایی کلیه و تنگی نفس در بیمارستان آتیه تهران درگذشت . این بازیگر شناخته شده سینمای ایران هفته گذشته به علت نارسایی قلبی و تنگی نفس در بیمارستان بستری شده بود. درسته که ما به خرداد پر از حادثه عادت داریم، ولی فوت ناصرخان ملک مطیعی ازون حوادث سنگین بود که دل همرو شکوند .

ناصر ملک‌مطیعی هُنرمَرد سینمای ایران درگذشت

ناصر خان ملک مطیعی درگذشت، یکی از آخرین بازماندگان نسل لوتی های فیلمهای قدیمی ایرانی که خیلی ها با آنها گریه کردند، خندیدند، عاشق شدند و زندگی کردند.

خداحافظ فرمون ، خداحافظ پاشنه طلا ، خداحافظ غلام ژاندارم ، خداحافظ ابرمرد، خداحافظ آقا متی ، خداحافظ سرگروهبان … سینمای ایران بدون ناصر ملک‌مطیعی روحش کم بود. براستی روح سینمای ایران بود و گرچه رفت اما در برگ های فرهنگی تاریخی و تجربه و ذهن میلیون ها ایرانی همیشه زنده خواهد ماند.

ناصر ملک‌مطیعی دیپلم رشتهٔ تربیت بدنی دانش‌سرای عالی تهران بود و قبل از آن که به سینما راه یابد، معلم ورزش دبستان‌های تهران بود. او پس از ورود به سینما و کسب محبوبیت، به فعالیت در تئاتر (از ۱۳۳۵) و دوبلهٔ فیلم (۱۳۳۸) نیز پرداخت.او در اولین ساعات ۵ خرداد ۹۷ درگذشت. آقای ملک‌مطیعی با ایفای شمار زیادی از نقش‌های ماندگار سینمای ایران به چهره‌ای معروف و مشهور در میان ایرانیان تبدیل شده است و با وجود سال‌ها خانه نشینی اجباری در میان نسل جوان هم طرفداران بسیار دارد.

ناصر ملک مطیعی متولد سال ۱۳۰۹ در تهران بود و نخستین نقش مهمش را در سینما در فیلم «ولگرد» در سال ۱۳۳۱ بازی کرد. او پس از آن تا سال‌ها در اوج محبوبیت بود و عموما در پوشش کت و شلوار و کلاه مخملی به عنوان یکی از سمبل‌های جوانمردی در سینمای ایران شناخته می‌شد.

یکی دیگر از نقش‌های مهم کارنامه ملک مطیعی٬ «داش فرمون» در فیلم مشهور «قیصر» ساخته مسعود کیمیایی است که در کنار بهروز وثوقی در آن ایفای نقش کرد. او پس از انقلاب ۱۳۵۷ در ایران ماند اما هیچ گاه اجازه کار پیدا نکرد تا این که پس از ۳۵ سال به او اجازه دادند در حد چند دقیقه یک نقش فرعی را در فیلم سینمایی «نقش نگار» بازی کند.

زمستان سال گذشته دو برنامه از صداوسیمای جمهوری اسلامی او را دعوت کردند و مصاحبه‌ای با ستاره سینمای ایران ترتیب دادند اما این مصاحبه‌ها هرگز اجازه پخش پیدا نکرد. بهزاد فراهانی٬ بازیگر پیش‌کسوت سینما و تئاتر در واکنش به این اتفاق گفته بود: «ناصر ملک‌مطیعی پدر سینمای ایران است و اگر ما این نامهربانی را در حق این مرد می‌کنیم مشکل از ماست، باید حرمت این مرد را داشته باشیم. این که تحت چه شرایطی و اعمال سیاست‌هایی، جلوی این شخصیت را گرفتیم و اگر نگذاشتیم سال‌هایی از زندگی‌اش را خوشبخت زندگی کند، این مشکل ماست.»

درمورد خیلی چیزا دستم به قلم نمیره اما ناصر ملک‌مطیعی درگذشت. این عکس رو انتخاب کردم تا تواضع رو از این مرد یاد بگیریم. با بیش از ۸۰ سال سن بوسه بر شانه پرویز پرستویی ،بازه زمانی ۳۰ ساله حق زندگی در وطن و حق بازیگری ازش گرفته شد.چقدر بی‌معرفتی شد در حق استاد ، ۳۰ سال عشقو ازش گرفتن .

ناصر ملک‌مطیعی درگذشت

بخشى از صحبت‌هاى ناصرخان ملک‌ مطيعى در جشن « شهرزاد »

واکنش هنرمندان ایرانی در اینستاگرام نسبت به درگذشت ناصر ملک‌مطیعی

واکنش جعفر پناهی نسبت به درگذشت ناصر ملک‌مطیعی

جعفر پناهی، کارگردان برجسته ایرانی با انتشار ویدئویی از آقای ملک مطیعی در صفحه اینستاگرام خود به مرگ این هنرمند قدیمی واکنش نشان داده و نوشته: “رفت و به آرزویش که دیده شدن (دوباره) بر پرده سینما بود نرسید”.

 

واکنش بهروز وثوقی نسبت به درگذشت ناصر ملک‌مطیعی

برادرم رفت !!

واکنش پرویز پرستویی نسبت به درگذشت ناصر ملک‌مطیعی

ناصر خان دیگه ممنوع التصویر نیستی. تبریک به صدا و سیما… تبریک به مسئولین ارشاد اسلامی … وتبریک به هنرمندانی که در طول این سال ها سکوت کردند ولی حتما در مراسم تشییع در صف اول حضور خواهند داشت.

واکنش محمد رضا گلزار نسبت به درگذشت ناصر ملک‌مطیعی

افسوس و حسرتی فراوان بر جا ماند، برای ناصر خان که مردانگی را تعریف بود … تسلیت !!

واکنش محمد رضا گلزار نسبت به درگذشت ناصر ملک‌مطیعی

واکنش معین نسبت به درگذشت ناصر ملک‌مطیعی

درداور است در كمتر از يك ماه از دست دادن دو هنرمند هم نام كشورمان ناصر چشم آذر و ناصر ملك مطيعى. روحشان شاد و يادشان گرامى.

واکنش معین نسبت به درگذشت ناصر ملک‌مطیعی

قطعه ای که رضا صادقی برای ناصر ملک مطیعی خواند

واکنش کاربران تویتتر نسبت به درگذشت ناصر ملک‌مطیعی

ناصر ملک‌مطیعی درگذشتناصر ملک‌مطیعی درگذشتناصر ملک‌مطیعی درگذشت
ناصر ملک‌مطیعی درگذشتناصر ملک‌مطیعی درگذشتناصر ملک‌مطیعی درگذشت
ناصر ملک‌مطیعی درگذشتناصر ملک‌مطیعی درگذشتناصر ملک‌مطیعی درگذشت
ویدئوهای مراسم تشیع جنازه ناصر ملک‌مطیعی

 

مستند زندگی هنری ستاره سینمای ایران ناصر ملک مطیعی
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده nasleweb
بارگذاری بیشتر در سینما تئاتر تلویزیون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

پیام صوتی بهروز وثوقی که در تشییع ناصر ملک مطیعی پخش شد

نسخه اصلی و کامل پیام صوتی بهروز وثوقی که در تشییع ناصر ملک مطیعی پخش شد بعد ازچهل سال صدا…