کلنگ مترو پردیس، سال آینده زده می‌شود

مدیرکل حمل و نقل و ترافیک شرکت عمران شهرهای جدید اظهار امیدواری کرد با خروج مترو هشتگرد از ردیف بودجه، عملیات اجرایی حمل و نقل ریلی پردیس در سال ۱۳۹۷ آغاز شود.

محمدرضا توکلی اظهار کرد: عملیات اجرایی مترو هشتگرد هم اکنون ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و ۷۵ درصد ایستگاه هم تکمیل است. در بحث خرید تجهیزات ۲۵ درصد پرداختها انجام شده، تجهیزات ساخته شده و باید مابقی مبلغ را تامین کنیم تا بتوانیم تجهیزات را تحویل بگیریم و نصب کنیم. برنامه مان این است که تا بهمن ماه ۱۳۹۶ اگر پرداختها تزریق شود بهره برداری انجام شود.

وی افزود: البته پروژه قطار حومه ای کرج ـ هشتگرد متوقف نیست. فعلا در حال تکمیل ۱۰ درصد باقی مانده و تکمیل ایستگاه هستیم. بخشی از تجهیزات نیز حمل شده است، دکلها نصب شده، سیمها برش خورده که باید نصب شود، پول بخش سیگنالینگ نیز باید پرداخت شود.

به گفته توکلی، پروژه مترو هشتگرد ۱۶۰ میلیارد تومان پول لازم دارد. با پیمانکار هماهنگ کرده ایم که اگر ما ۶۰ میلیارد تومان نقدینگی بدهیم مابقی را پیمانکار تامین کند. تا الان هم ۱۵ میلیارد از این ۶۰ میلیارد تامین شده ولی برنامه این است که اگر سازمان برنامه مابقی مبلغ را در اختیار قرار بدهد تا پایان دی ماه سال جاری نقدینگی به طور کامل انجام شود تا بتوانیم انشاءالله در دهه فجر پروژه را افتتاح کنیم.

مدیرکل حمل و نقل و ترافیک شرکت عمران شهرهای جدید درخصوص آخرین وضعیت مترو پرند نیز گفت: مسوولیت اجرای مترو پرند به عهده شهرداری است. قبلا برعهده شرکت عمران بود اما به دلیل اینکه عنوان پرند در بودجه، کلانشهر تهران به شهر پرند است با تغییر دستگاه اجرایی به شهرداری واگذار شد. لذا منتظریم شهرداری تهران با توجه به رقم اعتباری که در بودجه دارد ادامه مترو پرند را انجام دهد؛ چرا که زیرسازی مترو پرند توسط شرکت عمران شهرهای جدید انجام شده و آمادگی همکاری با این ارگان را هم داریم.

مترو پردیس

وی همچنین با اشاره به مترو پردیس اظهار کرد: شرکت عمران سه طرح مطالعاتی پردیس ـ تهران، صدرا ـ شیراز و سهند ـ تبریز را به عنوان حمل و نقل ریلی دسترسی شهرهای مادر به شهر جدید در دستور کار دارد. مطالعات پردیس تقریبا نهایی شده است. سازمان برنامه عنوان کرده که باید هشتگرد از ردیف خارج شود تا پردیس را جایگزین کنند؛ زیرا ظاهرا محدودیتهایی دارند که تا زمانی که پروژه قبلی از ردیف خارج نشده پروژه جدید ردیف اعتباری نگیرد. تلاش ما این است که در بودجه ۱۳۹۷ پردیس عملیاتی شود.

توکلی با بیان اینکه انشاءالله مترو پردیس سال آینده از حالت مطالعاتی به اجرایی می رسد، گفت: مطالعات قطار حومه ای پردیس به سرعت پیش می رود، کریدور مشخص شده، محل اتصال به شهر تهران در نقاطی که اختلاف داشتیم حل شده و باید در بودجه سال ۱۳۹۷ پیش بینی کنیم تا مناقصه را برگزار کنیم. البته منوط به خروج هشتگرد از ردیف است. اما نباید به خاطر ۶۰ میلیارد تومان پروژه پردیس به سال بعد موکول شود. سال قبل از طریق اسناد خزانه پولی به ما تزریق شد که امیدواریم امسال هم این کار انجام شود که هشتگرد به اتمام برسد.

مدیرکل حمل و نقل و ترافیک شهرهای جدید همچنین اظهار کرد: برای حمل و نقل شهرهای جدید ظرفیت ریل راه آهن را نیز در دستور کار قرار داده ایم. به طور مثال در پرند هم اکنون ۲۲ راند ریل باس در حرکت است و از ظرفیتهای خالی راه آهن  استفاده می کنیم. البته در اکثر این موارد ایستگاهها خارج از شهر است که در حال پیگیری هستیم تا ایستگاهها را به داخل شهر منتقل کنیم. اگر بتوانیم قطار را به شهرهای جدید می بریم، وگرنه از طریق حمل و نقل عمومی و تکمیلی، بحث جابه جایی مسافر را انجام می دهیم.

منبع : ایسنا

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده nasleweb
بارگذاری بیشتر در اخبار داغ

یک دیدگاه

 1. امیر

  مهر ۵, ۱۳۹۶ در ۱۱:۲۵ ق.ظ

  سال دیگه کلنگ می زنن ؟!
  مترو پرند که روی زمین بود بیش از ۸ ساله شروع شده و هنوز به پایان نرسیده
  وای به حال مترو پردیس که از کوه و دره عبور می کند ؟!
  فکر نکنم کمتر از ۳۰ سال طول بکشه

  پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

تیراندازی در مترو شهرری؛ حمله مردی با قمه به یک روحانی

تیراندازی در مترو شهرری؛ حمله مردی با قمه به یک روحانی لحظاتی پیش یک مورد تیراندازی در متر…